I suggest you ...

ESS9 - Úprava UI firewallových pravidel

Na zadost Technika kopiruji z fora: http://forum.viry.cz/viewtopic.php?f=60&t=148117

- UI si nepamatuje velikost okna a šířku jednotlivých sloupců, čili pokaždé je třeba ručně roztáhnout sloupec se jménem a aplikací, aby člověk vůbec viděl k čemu který řádek patří. Kdyby se alespoň šířka sloupců dynamicky roztáhla při maximalizovaném okně, jenže ono vše zůstane stejně úzké a na pravé straně vznikne půl obrazovky prázdný sloupec.

- Staré UI fungovalo na principu grupování dle aplikace, tedy velmi rychle se dalo zjistit jaké pravidla která aplikace má která pravidla. Rozumím, že nový systém funguje na principu IP tables, čili případné spojení "propadá" pravidlama zvrchu dolu a proto tedy nelze použít ono grupování pro primární view. Na druhou stranu ale nevidím důvod, proč by nemohlo být k dispozici tlačítko, pomocí kterého člověk přepne UI právě do pohledu z aplikací. Funkce přesouvání pravidel by byla samozřejmě v tomto pohledu nedostupná, ale podstatně by to ulehčilo administraci pravidel právě z pohledu aplikací... Klasický scénář je, že hledám příčinu nefunkčnosti té či oné aplikace a podezřívám chybné pravidlo. V základním pohledu jsou pravidla pro danou aplikaci rozházena v celém seznamu (tak jak byla postupně přidávána), přepnutí do zobrazení z pohledu aplikace (se stromovou strukturou, tak jako tomu bylo v ESS 8 a nižší) velmi rychle najdu danou aplikaci a všemi pravidly pohromadě.

- Chybí ikona aplikace. Drtivá většina aplikací má binárky pojmenované všemožně takže funkce vyhledávání je spíše formou pokus-omyl, případně člověk nejdříve musí dohledat jak se vlastně jmenuje exe oné appky a až pak jít hledat do FW pravidel. Proč toto bylo v nové verzi odstraněno? Důvod, že by to "kazilo" vzhled neberu, na prvním místě je přece funkcionalita. Ikony běžně používaných aplikací je uživateli dobře známa a je to velmi rychlý způsob jak dohledat potřebné pravidlo.

- Chybí možnost řazení či filtrování. Ideální by byla možnost řazení FW seznamu dle akce (allow/deny), profilu, směru, aplikace, atd. Není zde ani možnost nějakého lepšího filtrování. Search políčko není moc praktické. Napadá mne ikonka pro filtr vpravo nahoře, po kliknutí se pod hlavičkou tabulky rozbalí nový řádek do kterého lze vepsat potřebný string (v případně aplikace, cesty, profilu) a u některých sloupečků mít prostě na výběr (Allow/Deny, Enabled/Disabled, In/Out, ... atd.). Opět samozřejmě při aktivním filtru by nebylo k dispozici řazení pravidel.

- No a snad poslední věc, co mne trošku vadí je to, jak složitě se člověk dostává do seznamu pravidel. V předchozí verzi to bylo tuším "Síť, firewall, Pravidla". V nové verzi jsem nenašel přímý proklik, takže musím do rozšířeného nastavení (F5), zadat heslo (!!), následně vybrat Firewall a až pak "Edit" někde uprostřed nastavení u pravidel. Zmíněné heslo je taktéž nepraktické. V ESS 8 bylo třeba zadat heslo až při provedení nějaké změny a její uložení. V ESS9 to chce heslo pokaždé, protože se jde přes advanced setup. Proč? Mám takové tušení, že mi uniká nějaké šikovně schované tlačítko nebo klávesová zkratka, pomocí které(ho) se dostanu přímo do pravidel. Pokud tomu tak je, tak se prosím podělte. Pokud ne, tak to berte jako nápad k vylepšení.

13 votes
Vote
Sign in
(thinking…)
Sign in with: facebook google
Signed in as (Sign out)
You have left! (?) (thinking…)
Aleš B shared this idea  ·   ·  Flag idea as inappropriate…  ·  Admin →

0 comments

Sign in
(thinking…)
Sign in with: facebook google
Signed in as (Sign out)
Submitting...

Feedback and Knowledge Base